Usuwamy plamy – wosk

Usuwamy plamy – wosk

Andrzejki to dużo radości i śmiechu ale również i sprzątania. Nierzadko zdarza się,  ze świetnej zabawie towarzyszy chwila nieuwagi, która kończy się plamą wosku na podłoże, obrusie czy ubraniach. Wylany i zaschnięty wosk staje się bardzo trudny do usunięcia. Jest odporny na wodę z mydłem i inne detergenty, a gdy starasz się za mocno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczysz daną rzecz. Na całe szczęście znamy kilka skutecznych metod jak się go pozbyć.

Stosując metodę – na zimno – musimy sprawić by ze względu na temperaturę wosk stwardniał co sprawi, że łatwo go będzie można oderwać od powierzchni, na której jest rozlany. Można na przykład włożyć pochlapaną woskiem rzecz do zamrażarki. By nie uszkodzić tkaniny lub rzeczy, która jest ochlapana, można ją najpierw zapakować do plastikowego woreczka i dokładnie zamknąć. Zostawiając plamę na noc, ulegnie ona całkowitemu zmrożeniu. Twardy wosk łatwo można połamać i usunąć. W niektórych przypadkach będzie go można zwyczajnie odkroić. W innych będzie go łatwiej zetrzeć szczotką. Jeśli  ochlapany przedmiot jest zbyt duży, by zmieścić go w zamrażarce, weź kostki lodu i połóż na wosku. Jak już będzie bardzo zmrożone zeskrob wosk.

By zadziałać na plamę wosku ciepłem, będziesz potrzebować żelazka, deski do prasowania, papierowych ręczników i gazet (byle nie kolorowych). Zaczynamy od nastawienia i nagrzania żelazka, od najmniejszej temperatury. Ubrudzone ubranie lub tkaninę z woskiem kładziemy na desce do prasowania. Na plamę kładziemy ręcznik papierowy, tak by całkowicie ją przykrył. Drugi ręcznik/gazetę, podkładamy z drugiej strony plamy, od środka. Przykładamy na nie gorące żelazko i przeprasowujemy, mając żelazko cały czas w ruchu by nie przywarło. Ciepły wosk powinien przykleić się i wsiąknąć w gazetę. Nie jest to jednak metoda gwarantująca zebranie całego wosku.

Jeśli wosk jest farbowany, może zostać plama po farbie. Jak uda ci się usunąć sam wosk, przetrzyj plamę szarym mydłem. Następnie upierz. A jeśli mimo naszych rad poszukujecie pomocy  przy porządkach, zapraszamy do ustalenia własnego terminu pod nr: 506 051 114 lub 506 051 400 albo e-mail: spoldzielnia@naszaprzyszlosc.com

Kontakt

ul. Brzozowa 5A Sompolno 62-610

Sompoleńska Spółdzielnia Socjalna Nasza Przyszłość

ul. Brzozowa 5A

62-610 Sompolno

NIP:665 300 23 90

 

tel. w godz. od 7.00 do 15.00

506 051 114

506 051 400

spoldzielnia@naszaprzyszlosc.com

biuro@naszaprzyszlosc.com

 

Jesteśmy częścią grupy:
Usuwamy plamy - wosk - Nasza przyszłość
spoldzielnie.org