Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie

Po śniegu już nie ma śladu i znów pogodę mamy taką, że pielęgnację trawnika po zimie możemy zacząć już w lutym. Gdyby zima była normalna, trzeba by było z tym poczekać, aż śnieg stopnieje, darń rozmarznie, a gleba obeschnie.

Ponieważ, mimo zimy, temperatura znów rośnie, pierwsze prace pielęgnacyjne możemy zacząć już teraz. Najpierw zgarniamy z trawnika liście, patyki i resztki suchej trawy przy pomocy sprężystych grabi o długich zębach. Jeśli nie skosiliśmy trawy tuż przed zimą, trzeba ją teraz przyciąć do wysokości mniej więcej 3 cm. Pokos oczywiście zgrabiamy.

Rzecz jest bardziej skomplikowana, jeśli na trawniku utworzył się filc, czyli warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, a nawet gnijących liści, która utrudnia dopływ powietrza do gleby oraz zatrzymuje wilgoć na jej powierzchni. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić wertykulację trawnika specjalnym urządzeniem, wyposażonym w ostre noże, które nacinają darń na głębokość kilku centymetrów. Operację należy przeprowadzić dwukrotnie z tym, że za drugim razem przejazd wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego. Po zabiegu należy darń bardzo starannie wygrabić.

Kontakt

ul. Brzozowa 5A Sompolno 62-610

Sompoleńska Spółdzielnia Socjalna Nasza Przyszłość

ul. Brzozowa 5A

62-610 Sompolno

NIP:665 300 23 90

 

tel. w godz. od 7.00 do 15.00

506 051 114

506 051 400

spoldzielnia@naszaprzyszlosc.com

biuro@naszaprzyszlosc.com

 

Jesteśmy częścią grupy:
Pielęgnacja trawnika po zimie - Nasza przyszłość
spoldzielnie.org